Netiketa a pravidlá správania sa na internete

Netiketa:
- je zbierka pravidiel a zásad slušného správania sa na internete
- (pravidlá slušného správania sa na internete)
- slovo netiketa vzniklo spojením slov "net" (sieť) a "etiketa" (súhrn pravidiel spoločenského správania a zvykov).
- Vaše správy sa môžu dostať k desaťtisícom ľudí na celom svete. Samozrejme záleží na tóne a obsahu správy, aký dojem z vás títo ľudia budú mať. Vždy majte na pamäti, že nekomunikujete s počítačmi, ale s ľuďmi, ktorí majú city podobne ako vy.
- Niektorí si myslia, že na internete sú v anonymite - to je
ale omyl, lebo každý používateľ internetu sa dá rôznymi
spôsobmi a metódami vystopovať. Viacerí o tom nevedia a preto sa vyjadrujú vulgárne, útočia na druhé
osoby a vysmievajú sa z nich. Najčastejšie na rôznych
diskusných fórach , alebo chatoch.
- Práve anonymita sa podpisuje na tom, že mnoho ľudí sa v internetových diskusiách správa vulgárne, ba priam až nepríjemne voči druhým ľuďom.
- Dá sa to povedať aj tak, že sa nemôžeme spoliehať na anonymitu internetového sveta, pretože človek je vždy ľahko vystopovateľný.

Treba si uvedomiť jednu vec, v internetovom svete by sme sa mali správať ako v reálnom svete a vyjadrovať sa ako civilizovaní ľudia. Ako už bolo spomenuté existujú akési pravidlá slušného správania na internete - netikete.

Pravidlá:
1) Čo je zlé v bežnom živote, je zlé a nevhodné aj na internete.
2) Zistite si, kde sa nachádzate. Cez internet totiž komunikujete s ľuďmi z celého sveta. A čo je v jednej skupine na internete dovolené, iná to môže považovať za neprípustné. Politika, náboženstvo a iné rozporuplné témy by mali byť diskutované s maximálnou ohľaduplnosťou a taktom.
3) Aj keď píšeme bez diakritiky (bez dĺžňov a mäkčeňov) snažme sa o správny pravopis. Publikovať nepravdivé informácie, alebo niekoho ohovárať tiež nie je vhodné. Nevydávajme za svoje prácu niekoho iného. Obrázky, texty a rôzne iné súbory sa z internetu dajú ľahko stiahnuť. Akoby sa vám páčilo, keby niekto iný vydával vaše dielo za svoje? Ak využijeme prácu iných, mali by sme spomenúť ich autorstvo.
4) Rešpektujme súkromie iných. Omylom vám prišla správa, ktorá vám nepatrí? Správajme sa tak, ako by sme chceli, keby niekto iný našiel našu poštu...
5) Nezneužívajme svoju moc a vedomosti. Užívatelia so špeciálnymi privilégiami, napr. správcovia serverov ktorí majú prístup k pošte ostatných musia mať dôveru bežných užívateľov.
6) Odpúšťajme druhým chyby. Aj vy ste niekedy začínali. Nemusíme hneď reagovať výsmešne alebo so zlosťou.
7) Nešírte reťazové listy a poplašné správy, HOAX
8) Nerozosielajte spam - najčastejšie správy s reklamným textom9) Rešpektujte autorské práva iných. Nepublikujte cudzí text pod svojim menom, vždy uvádzajte meno pravého autora a zdroj odkiaľ je text prevzatý.

Internetový slang: neformálna reč na internete, ktorá používa skratky, skomoleniny a smajlíkov.
Najznámejšie skratky:
jj = áno, jo jo
njn = no jasné
s5 = späť
nz = nie je zač
Úsmevy (smajlíky): zvláštny druh kresieb tvorených znakmi.

Ďalšie známe smajlíky:
:-) najpoužívanejší, autor sa usmieva
:-D autor sa smeje
:-* autor posiela bozk
:-O autor niečomu nerozumie, alebo je prekvapený
;- D autor žmurká ...
Akronymy
A nakoniec ešte akronymy. V mailoch sa využívajú veľmi často, ide vlastne o skrátenie fráz, nemusíme ich písať celé, stačí ak napíšeme prvé písmená z každej skratky a vyjde nám akronym. Nevymýšľajme si však vlastné akronymy, používajme len tie zabehané a hlavne: uistime sa, že aj príjemca našej pošty akronymy ovláda. Nepoužívajme ich len preto, aby sme sa vytiahli, koľko toho vieme!
Niektoré akronymy:
BTW - by the way
OMG - Oh my Gosh! ....
Interland - Počas svojej cesty sa deti postupne naučia, ako si poradiť s hackermi, phishermi, kyberšikanou alebo zdieľaním informácií na sociálnych sieťach.
Učme deti čeliť digitálnym hrozbám cez Interland!